Kayıp Plaka

Kayıp Plaka Plaka Zayi ve Çalınan Plakaları Yeniden Çıkarma

Araç plakanız herhangi bir nedenden kaybolduysa ya da hırsızlık sonucu çalındığı durumlarda kaybolan plakanızı bulamıyorsanız, yeni bir plaka çıkartma yani plakanızı yenilemeniz gerekmektedir. Bu plaka yenileme işleminde plaka bilgilerinizde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Plaka yenileme için yapılması gerekenler.

Şöyle bir örnek üzerinden gidelim, kış aylarında yağmurların şiddetli olduğu günlerde bazen sağlam monte edilmemiş plakalar yağmur sularına kapılarak düşmektedir. Aracın tek bir plakası kaybolduğu durumlarda yapılması gerekenleri araç plakamızın biri kaybolmuş gibi inceleyelim.

Bu durumda öncelikle yapmanız gereken Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesinin web sitesinden online olarak randevu almanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Eskiden plaka yenileme işlemi için Plakanın bağlı olduğu Trafik Şubelerini kullanmak gerekirdi. Ancak artık sizin ikametiniz nereye bağlı ise o şubeye gidebiliyorsunuz.

Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesinden randevu almak için burayı kullanabilirsiniz. Randevuyu aldıktan sonra bazı belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Gerekli belgeler:

 • Nüfüs cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Trafik Tescil belgesi
 • Zorunlu trafik sigortasının fotokopisi
 • Tescil dosyası

ile birlikte Trafik Şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu evrakları hazır ederek gitmeniz orada zaman kaybetmenizi engelleyecektir. Gerekli evrakları ilgili trafik memuruna teslim ettikten sonra memur size bir tane plaka basım fişi verecek. Kayıp plaka çıkarma işlemi için aldığınız bu kayıp plaka basım fişi ile birlikte yeni plakanızı bastıracağınız yere yönlendirileceksiniz.

Gideceğiniz yerdeki personele fişi ve 9.50 TL yeni plaka basım ücretini ödedikten sonra yoğunluk durumuna göre yaklaşık bir saat sonra yeni plakanızı ve ödeme makbuzunuzu teslim alabiliyorsunuz. Yeni plakanızı aldıktan sonra plakanızı aldığınız yerden ya da ilk başta evrakları verdiğiniz yerde plakanıza mühür vurduruyorsunuz.

Bütün işlem bu kadar. Bundan sonra plakanızı arabanıza sağlam bir şekilde monte ettirmek kalıyor.

Plaka Zayi Dilekçe Örneği

Kaybolan plakanızı yenilemek için Emniyet Trafik Şubesine verilecek dilekçe örneği.

TRAFİK TESCİL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Şubenizde adıma kayıtlı ….. …… plaka sayılı aracımın Trafik ve Tescil Belgesini/ Tescil plakalarını zayi etmiş bulunmaktayım,
Yenisinin çıkartılarak verilmesini arz ederim. …./……/20..

A D R E S :
Adı ve Soyadı
(İmza)

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra bazı hususlara da dikkatinizi çekmek isteriz. Plakayı yeniledikten sonra size teslim edilen evrakları dikkatli bir şekilde saklayın. Zira trafik polisi tarafından yapılan çevirmelerde, trafik polisi sistemden plaka değişmiş uyarısı alacak. Bu nedenle size plaka değişti mi gibi bir soru sorabilir.

Bunun dışında kaybolan ya da çalınan eski plakanız ile kötü niyetli kişilerce herhangi bir suç işlenmesi durumunda, örneğin OGS, KGS kaçak geçişi yapıldığı durumda. Ya da araç plakasının herhangi bir kanunsuz olayda kullanılması durumunda size verilen bu değiştirme belgeleri ile suçsuzluğunuz hemen ortaya çıkacaktır.

Buraya kadar yazdıklarımızı kısaca özetleyecek olursak kayıp, zayi ya da çalıntı plakayı yenilemek için öncelikle Emniyetin sitesinden randevu alıyoruz. Daha sonra gerekli evraklarla Trafik Şubesine başvuruda bulunuyoruz. Oradan aldığımız fiş ile yeni plakamızı bastırıyoruz. Sonra da plakamıza mühür vurdurduktan sonra bize verilen tüm evrakları dikkatli bir şekilde saklıyoruz. En son işlem olarak da plakayı araca daha sağlam bir şekilde taktırıyoruz.

Her türlü plaka zayi işlemlerinde aklınızda herhangi bir soru kalmadığını düşünmekteyiz. Yukarıda vermiş olduğumuz kayıp plaka dilekçe örneğini ayrıca Emniyetin sitesinden de bulabilirsiniz. Yeni plaka çıkarma aslında sandığımızdan daha kolay ve ucuz bir şekilde olmakta.

Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi kayıp plakalar herhangi bir olaya karıştığı durumlarda plakayı yenilediğimize dair kayıp plaka çıkarma işlemleri sırasında bize verilen evrakları saklamayı unutmayalım. Kayıp plaka yenileme konusundaki bir makalemizin sonuna daha geldik, plaka kaybı yaşamadığınız günler dileriz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Kayıp Plaka, 9.5 out of 10 based on 6 ratings
Bu yazı Plaka Sorgulama kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kayıp Plaka için 8 cevap

 1. Kamil der ki:

  Geçen gün plakamın yerinde olmadığını farkettim. Plaka ya düştü ya da çalındı. Bir kaç gündür aracımı plakası olmadan kullanıyorum. Plakası kayıp ya da çalıntı araba bile trafikte ne kadar seyredebilirim. Bunun bir sakıncası ya da cezası var mıdır?

  İşlerimin yoğunluğu nedeni ile plakayı yenilemekte gecikmem ne gibi sorunlar oluşturabilir.

  Bilgilerinizi rica ederim.

 2. Plaka Sorgulama der ki:

  Merhaba

  Araç plakanız her ne şekilde kaybolursa olsun, yani düşerek veya çalınarak bile kaybolsa da. Bu durumu en kısa sürede Trafik Şubesine bildirmelisiniz. Kayıp, zayi, çalıntı plakalar, kötü niyetli kişilerce hırsızlık, terör, kaçak köprü ve otoban gişeleri geçişinde kullanılabilir. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede durumu trafiğe bildirerek yeni plakanızı çıkartmalısınız.

 3. tuba der ki:

  Sadece ön plaka düşmüş. Ücreti 9,5 tl mi başka ücret de ödeniyor mu? Teşekkürler

 4. Yasin der ki:

  Aralık 2012 de yapmış olduğum hasarlı kazada aracımın ön plakası kullanılamaz duruma geldi.Araç Servisten daha yeni çıktı.Plaka yenilemesi yapmadığımdan trafiğe çıkarmıyorum.

  *Sadece ön plakayı yeniletmek içinde yukarda belirtilen prosedürleri uygulamam ve dilekçede tek ön plaka yenilemesini belirtmem gerekir mi?
  *Bu gibi durumda farklı bir dilekçe mi yazmalıyım?
  *Bu işlemler için bizzat araç sahibinin mi başvuru yapması gerekir.gerekli evraklarla beraber işlemleri ailemden biri yürütebilir mi?

 5. HÜSEYİN der ki:

  merhabalar;

  plakanız kybolsa yada çalınsa pkalnızın bağlı olduğu trafik şubeye gitmelisiniz ruhsat ve kimlik fotokopisi isteniyor size bir fiş veriliyor şöförler odasında 11 tl karşılığında 20 dk da plakanızı alıyorsunuz
  tüm işlemler bundan ibaret ben yeni aldım plakamı yarım saat oldu

  teşekkürler…

 6. kemal konuk der ki:

  Çalınan plakalar kaybolan yada eskimiş plakalarınızı çıkartmak için size en yakın trafik şubesine gidebilirsiniz.

 7. mustafa kol der ki:

  ben vandayım ve ikametim sakaryada.plakam düşmüş, vanda sakarya plakası çıkarabiliyormuyum?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>