MTV Sorgulama

Online MTV Sorgulama (Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama) İşlemleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi kelimelerinin kısaltması olan MTV Sorgulama adından da anlaşılacağı gibi Motorlu taşıtlar için yılda iki taksit halinde ödenmesi gereken bir vergidir. MTV Sorgulama yaparak borcunuzu nasıl ödeyeceğiniz aşağıda anlatılmıştır.

Plakaya göre MTV Sorgulamanın nasıl yapılacağını öğrenmek için linki kullanarak sitemizin ilgili sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Motorlu araçların, otomobillerin, ağır taşıtların, minibüs ve panelvanlar da dahil olan trafikteki tüm motorlu taşıtların yaşlarına ve motor hacimlerine göre devlet tarafından belirlenen miktarda yıllık olarak ödenmesi gereken vergileri vardır. Dilerseniz bu vergilerin 2012 yılı için araç motor hacimlerine göre fiyatlarını sizlerle aşağıda paylaşalım.

2012 Motor Hacmine Göre Motorlu Taşıt Vergi Miktarları

Motor hacmi araçların performansları ile direk ilişkili olarak değişen motorun gücü ile ilgili bir araç özelliğidir. Motor hacmi ne kadar büyük olursa performans o kadar yüksek olur, ancak yakıt tüketimi ve vergisi de o derece yüksek olmaktadır.

1.2-1.3 Motor hacmine sahip taşıtların yaşlarına göre ödenmesi gereken vergi miktarlar:

 • Taşıt Yaşı 1-3 arası araçlar için ödenecek vergi miktarı: 480 TL
 • Araç Yaşı  4-6  arası motorlu taşıtlar için ödenmesi gereken vergi miktarı 335 TL
 • Taşıt Yaşı 7-11 aralığında olan araçlar için ödenmesi gereken vergi miktarı 190 TL

olarak devlet tarafından belirlenen vergi miktarıdır. Bu motor hacmi ve yukarıda verilen yıl aralığında olan araçlar için vergiler iki taksit olarak ödenmek zorundadır.

1.4-1.6 Motor hacmine sahip araçların yaşlarına göre ödenmesi gereken vergi miktarları:

 • Taşıt Yaşı 1-3 arası araçlar için ödenecek vergi miktarı: 768 TL
 • Araç Yaşı  4-6  arası motorlu taşıtlar için ödenmesi gereken vergi miktarı 576 TL
 • Taşıt Yaşı 7-11 aralığında olan araçlar için ödenmesi gereken vergi miktarı 335 TL

1.7-1.8 Motor hacmine sahip araçların yaşlarına göre ödenmesi gereken vergi miktarları:

 • Taşıt Yaşı 1-3 arası araçlar için ödenecek vergi miktarı: 1352 TL
 • Araç Yaşı  4-6  arası motorlu taşıtlar için ödenmesi gereken vergi miktarı 1059 TL
 • Taşıt Yaşı 7-11 aralığında olan araçlar için ödenmesi gereken vergi miktarı 624 TL

1.9-2.0 Motor hacmine sahip araçların yaşlarına göre ödenmesi gereken vergi miktarları:

 • Taşıt Yaşı 1-3 arası araçlar için ödenecek vergi miktarı: 2128 TL
 • Araç Yaşı  4-6  arası motorlu taşıtlar için ödenmesi gereken vergi miktarı 1642 TL
 • Taşıt Yaşı 7-11 aralığında olan araçlar için ödenmesi gereken vergi miktarı 965 TL
Evet yukarıdaki listelerde araç motor hacmine ve yaşına göre 2012 yılı için ödenmesi gereken vergi miktarları verilmiştir. Yukarıdaki linkten MTV Sorgulama yaparak aracınıza ait ödenmemiş vergi borcu olup olmadığını online olarak öğrenebilir, MTV borcunuz varsa kredi kartınız ile online olarak ödeyebilirsiniz.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Geçikme Cezası Hesaplama:

Yıllık olarak ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi eğer zamanında ödenmezse aylık olarak 1.4% motorlu taşıtlar vergi borcu gecikme faizi uygulanmaktadır. 

Motorlu taşıt vergisi yıllık bir vergi olmasına rağmen kolaylık olması açısından iki taksit halinde ödenmektedir. Ödemelerde gecikme yaşandığı bir durum ile ilgili bir örneği aşağıda sizinle paylaşalım.

 MTV geç yatırma örneği;
2012 yılında yatırmanız gereken bir vergi için ele alalım.
0-1300 cc motor hacmine sahip, 1-3 yaş arası bir aracınız var. Bu araç için yıllık olarak ödemeniz gereken vergi miktarı 480 TL dir. Bu 480 TL yi yılın altı aylık dönemlerinde 2 taksit olarak ödemeniz gerekmektedir. Ocak dönemi için ödemeniz gereken miktar 480/2 = 240 TL olacaktır. Eğer siz bu 240 TL yi Ocak ayı içinde ödemezseniz MTV vergi faiziniz, 6 aylık motorlu taşıtlar vergisi tutarının 1.4% ü kadar faiz ödeyeceksiniz. Yani ödemediğiniz ilk ay için (240×1.4)/100 = 3.36 TL aylık MTV gecikme faizi ödeyeceksiniz.
MTV Sorgulamasını yaptıktan sonra herhangi bir motorlu taşıt verginiz bulunuyorsa devletin sitesini kullanarak borcunuzu bura aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Siteyi nasıl kullanacağınız ile ilgili detaylı bilgi almak içinse sayfanın başında verdiğimiz Plakaya göre MTV Sorgulamanın nasıl yapılacağı kısmını ziyaret edebilirsiniz.
Evet yavaş yavaş bir yazımızın daha sonuna gelmekteyiz. Başka bir trafik ve plaka konulu makalemizde görüşmeden önce, umarız herkes için faydalı olacak bu yazımızda; MTV Sorgulamanın nasıl yapılacağı, motorlu taşıt vergisi gecikme faizi hesaplama, motor hacmi ve araç yaşına göre ödenecek MTV vergisi hesaplama gibi konulara değindik.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
MTV Sorgulama, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Bu yazı MTV Sorgulama kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

MTV Sorgulama için 2 cevap

 1. MUSTAFA ÖĞÜT der ki:

  … plakalı aracı almak ıstıyorum ve konusdugum kişi konsolosluklda gorevli oldugunu ogrendım aracda konsolosluk aracı ımış bu sebeb den dolayı bu aracı aldıgım da herhangı bı ekstra odemem olacakmı

 2. Cemal Günser der ki:

  Merhaba Mustafa Bey

  Konsolosluğa ait araçların alım satımı konusunda bilgi almak için size en yakın Trafik Şubesi’ nden en doğru bilgiyi elde edebilirsiniz..

  Kazasız günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>