Plaka Sorgulama Rehberi

Plaka Sorgulama Genel Bilgiler

Plaka sorgulama, araç plakası kullanılarak yapılan trafik sorgulama türüdür. Plaka sorgulama yapmak için araç plakasını e-devlet kapsamında devletin sitesinden yapabilirsiniz. Araç plakaları araçların kimlik bilgisi olup bu bilgi kullanılarak araç plaka sorgulama yapılabilir. Nasıl plaka sorgulayacağınız konusunda bilgi ve desteğe ihtiyaç duyuyorsanız sitemizdeki trafik konusunda resimli ve videolu anlatımlar eşliğinde aradığınız hemen her şeye ulaşabilirsiniz.

Plaka Sorgulama Nasıl yapılır?

Nasıl plaka sorgulayacağınız aşağıdaki linklerde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Plaka Sorgulama Resimli Anlatım

Araç Plaka Sorgulama Videosu

Yukarıdaki linklerde anlatılan bilgiler yardımı ile sorunsuz bir şekilde plaka sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Tamamen e-devlet kapsamında olan ve devletin sitesi dışında başka bir yerde yapılmayan plaka sorgulama hakkında aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç plaka Sorgulama Yaparak Hangi Bilgilere Ulaşabilirim?

2013 yılı itibarı ile plaka sorgulama yaparak ulaşabileceğiniz bilgiler

Araç kaza yapmış mı? Aracın kazaları hakkında hasar ve ceza bilgilerinin yıl yıl dökümünü alabilirsiniz. Aynı zamanda bu bilgileri sms yardımı ile cep telefonunuzdan da ulaşabilirsiniz. Turkcell, Vodafone, AVEA… gibi bir çok operetör kendi özel ücret tarifeleri ile ücretlendirmektedir. Kullandığınız gsm operatörü ile görüşebilirsiniz.

plaka sorgulamaAraç sorgulama ve plaka sorgulama yaparak trafik poliçeleri ve trafik sigortanızın gününün geçip geçmediği konusunda da bilgi alabilir, aracınızın araç muayenesi zamanının gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Trafik cezası yeyip yemediğinizi öğrenebilir, trafik cezası yediyseniz trafik cezası sorgulama, trafik cezası ödeme işlemlerinizi kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz.

Araç muayenesi iki yılda bir yaptırılması zorunlu bir muayene türüdür, Zamanı geldiğinde yapılmaması durumunda, sorgulama yaptığınızda borç ile karşılaşacak ve trafiğe çıktığınız zaman trafik cezası ödemek zorunda kalacaksınız. araç sorgulayarak bu cezaları araç sahibi öğrenebilmektedir. Araç muayenesi araçlarınızın kendi ve tarfikteki diğer sürücülerin güvenliğini riske atmamanız için 2 yıl da bir araç muayene istasyonunda yapılmalıdır.

Araç sorgulama plaka sorgulamadan farklı bir kavram değildir. Araç sorgulama yapan kişi araç plakasını kullanarak sorgulama yapmıştır. Bu sorgulama sonuçları size ulaşmak istediğiniz bilgileri sağlayacaktır.

Kasko ve Sigorta Poliçesi Sorgulamaları

Genel olarak kasko yıllık olarak isteğe bağlı yapılan bir sigorta türüdür. Sizin hatalı olduğunuz durumlarda ödemeniz gereken masrafı poliçe teminatları ölçüsünde karşılar. Zorunlu trafik sigortası ise adından da anlaşılacağı gibi, trafiğe çıkan her araç tarafından yıllık olarak yapılması zorunlu sigorta poliçesi türüdür. Trafik sigortası ve kasko sorgulamak da mümkündür. Sigorta poliçe tarihiniz bitmeden önce sigorta şirketiniz ile iletişime geçerek sigorta poliçenizi yenilemelisiniz. sigorta sorgulama için turkcell ve diğer operatörlerin sağladığı sms hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Böylece hasarlarınızı kimlik bilginizi ibraz ederek sigorta şirketinden talep edebileceksiniz.

Sorgula Sorgula ve Tekrar Sorgula

Borç sorgulamasını düzenli olarak yapmanız, yanlışlıkla bir ceza yeme olasılığınızı ve kameralar tarafından yazılmış trafik cezalarını faize girmeden ödemeniz açısından önemlidir. İnternet üzerinden özel plaka kullanıyorsanız özel plaka, normal plaka kullanıyorsanız plaka bilginizi girerek sonuçları görüntüleyebilirsiniz. e-devlet kapsamında sunulan bu servis ücretsiz olup, bazı sorgulama türleri için e-devlet şifresi gerekmektedir. e-devlet şifresini PTT lerden HGS alamaya gittiğinizde temin edebilirsiniz. Sorgulama servislerini kullanmanız aynı zamanda size zaman da kazandıracaktır. HGS kgs yerine hizmete giren yeni geçiş uygulaması. HGS daha hızlı geçiş sağlamaktadır.

Trafik, Araç, Plaka Borç sorgulama

Yukarıda saydığımız tüm borç sorgulama işlemlerini online olarak internet üzerinden yapabileceğiniz gibi sms servislerini, ya da trafik şubeye giderek borç sorgulaması yaptırabilir, varsa borç bilgilerine ulaşabilirsiniz. Aracınıza ait borç sorgulama sonucunda şu borçlar çıkabilir. Trafik cezası, vergi borcu yani MTV olarak da bilinen motorlu taşıtlar vergisi borcunuz bulunabilir. Bu borçları faiz ödememek için mümkün olan en kısa zamanda ödemelisiniz. Trafik sigortasını yaptırmadıysanız aracınız otoparka alınarak, trafikten men edilir. Ayrıca otoparka çekilen araçlar için otopark ve çekici ücreti de ödemek zorunda kalabilirsiniz. Otopark ücretleri hakkında trafikten bilgi alabilirsiniz.

2011 2012 ve 2013 yıllarına ait herhangi bir borcunuz olup olmadığını plaka sorgulama yaparak öğreniniz. Online sorgulama işlemleri oldukça kolay ve zamandan kazanmak için çok kullanışlı bir yoldur.

Aracınızda olası bir trafik kazasına karşı kaza tespit tutanağı da bulunmalıdır. Yapılan düzenlemeye göre kaza sonucunda taraflar aralarında anlaştıkları taktirde trafik polisine gerek kalmadan, kaza tutanağı tutabilmekteler. Bu trafikte sıkışıklığı önlemek açısında önemlidir. Aracınızda kaza tespit tutanağı bulundurmalısınız.

Aracınızın çalınması durumunda emniyete başvuru yaparak ya da trafik şube müdürlükleri vasıtasıyla aracınızın aranması için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konuda emniyet ve trafik müdürlükleri gerek gördükleri durumlarda kimlik sorgulaması yaparak aracınızın bulunmasını hızlandıracaktır.Bu konuda kara yolları, emniyet ve trafik müdürlükleri trafik kamera ve mobese görüntülerini inceleyerek araç plakasını kullanrak aracınızı trafikte tespit edebilecektir.

Plaka sorgulaması yaparak araç plakasına ait bilgilerden araç modeli, yaşı, rengi… gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Plaka Sorgulama Yaparak Varsa Borçlarınızı Kredi Kartı ile Ödeme

Evet internet üzerinden devletin sitesinden yapacağınız plaka sorgulamalarında herhangi bir borcunuz bulunuyorsa ödemeyi internet üzerinden kredi kartınıza taksit yaptırarak ödeyebilirsiniz. Ödem kredi kartı ile taksitleneceğinden plaka sorgulama sonucu yapacağınız ödeme bütçenizi daha az zorlayacaktır.

Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulamanın nasıl yapılacağını bilmiyorsanız sayfa başında vermiş olduğumuz linkleri kullanarak ister video izleyerek, isterseniz de resimli anlatımları takip ederek plaka sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Plaka sorgulama ev ya da iş yerinizden yapabileceğiniz gerçek anlamda memnun edici bir yöntemdir. e-devlet sistemine giriş yaparak, e-devlet kapsamında online olarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Trafiğin sorgulama servislerini kullanmak, trafik cezası sonuçlarını sorgulamak, internet üzerinden online ödeme yapmak, zaman kazandırıcı bir yöntemdir. e-devlet şifresinin nasıl alınacağını yukarıda anlatmıştık, nasıl alınır diye bir soru olduğunu düşünmüyorum.

Engelli araçları için gerekli donanım ve çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğu da dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Bu tür eksikliklerde polis tarafından plakanıza ceza yazılabilir. Ve siz de plaka sorgulama yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Uzun ancak faydalı bir yazının daha sonu geldik. Plaka sorgulama hakkında başka bir yazıda görüşmek üzere.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Plaka Sorgulama Rehberi, 6.0 out of 10 based on 8 ratings
Bu yazı Plaka Sorgulama kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Plaka Sorgulama Rehberi için 3 cevap

  1. Cihan der ki:

    Plaka sorgulama ve trafik hakkında çok güzel bilgiler vermişsiniz, teşekkürler. Bilmediğim bir çok konu sitenizdeki bilgiler sayesinde açıklığa kavuştu.

  2. Hasan der ki:

    merhaba tam bir trafik rehberi olmuş. Elinize sağlık yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz.

  3. trafik polisi der ki:

    İnsanları bilgilendirerek trafikte daha doğru hareketler sergilemesini sağlıyorsunuz. Bu tür bilgilendirici yazılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>