Plaka Sorgulama

Trafik Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır? Plaka Sorgulama Sayfası Aşağıdadır

Plaka sorgulamasının nasıl yapılacağından önce, neden ve hangi durumlarda plaka sorgulama yapacağımız hakkında biraz bilgi verelim. ÖNEMLİ OKUYUNUZ ! Önce olası durumları sırası ile verdikten sonra örnek bazı durumları konunun daha iyi anlaşılması için sizlerle paylaşalım. Hangi durumlarda plaka sorgulamalıyız?

 • İkinci el bir araç almayı düşünüyorsak, araca ait bilgileri öğrenmek istediğimiz durumlarda.
 • Trafikte seyir halindeyken, herhangi bir kural ihlali yaptığımızdan kuşkulanıyorsak ve trafik cezası yemiş olabileceğimizi düşünüyorsak ve bu cezayı online olarak ödemek istiyorsak.
 • Aracımıza ait herhangi bir vergi borcu ya da ödenmemiş trafik cezası olup olmadığını öğrenmek istediğimiz durumlarda.
 • Aracımıza ait tüm bilgileri en doğru şekilde öğrenmek istediğimiz durumlarda.

Dilerseniz yukarıda saydığımız bu durumları bir örnek vererek açıkladıktan sonra plaka sorgulamanın nasıl yapılacağını resimli olarak anlatalım. Plakalar araçların nüfus cüzdanları gibi düşünülebilir. Nasıl bir nüfus cüzdanında insanların kimlik id si bulunuyorsa, araç plakaları da aracın tüm kimlik bilgilerini barındırır. Bu nedenle ikinci el araç alacak kişiler araç borcu olup olmadığını, aracın çalıntı olup olmadığını, araç üzerinde hak mahrumiyeti bulunuyor mu? gibi bir çok önemli bilgiye bu sorgulama sayesinde ulaşabilecektir. Nedir bu araç plaka bilgileri:

 • Çalıntı mı?
 • Hak mahrumiyeti var mı?
 • Plaka no
 • Model
 • Marka
 • Renk
 • Tescil birimi
 • Cinsi
 • Sahiplik belge tarihi

Bilgilerinize e-devlet kapsamında online plaka sorgulama yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca plaka sorgulama sms göndererek de yapılabilmektedir. Diğer makalelerde bu konu detaylı bir şekilde anlatılacaktır.  Peki online olarak plaka sorgulamayı nasıl yapacağız? Daha önce hiç plaka sorgulamadık… Bunun için yazının devamını okuyarak, resimler yardımı ile nasıl plaka sorgulanacağını öğrenebilirsiniz.

Yok Böyle Bir Kaza Plaka Uçuyor

Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulamayı nasıl yapacağınızı biliyorsanız buradan devletin sitesine giderek online sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Resimli anlatım için aşağıdaki kısmı inceleyebilirsiniz.

Plaka Sorgulama İşleminin Resimli Anlatımı:

E-devlet kapsamında online olarak plaka sorgulama yapabilmek için gerekli olanlar: T.C Kimlik Numarası ve e-devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Eğer henüz e-devlet şifresine sahip değilseniz e-devlet şifrenizi nasıl ve nereden alacağınızı aşağıdaki resmimden öğrenebilirsiniz.

e-devlet şifresi nasıl alınır

Şifremizi aldık ve T.C Kimlik Numaramızı hazırladıysak artık plaka sorgulamamızı yapmak için güvenli bir şekilde sisteme giriş yapabiliriz. Sisteme giriş yapmak için karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek:

plaka sorgulama

Bu kısımda Sisteme Giriş diyerek aşağıdaki ekrana geçiş yapıyoruz.

plaka sorgulama e-devlet sifresi girişi

Gelen ekranda e-Devlet Şifresi kısmını kullanarak bilgilerimizi gireceğimiz ekrana geliyoruz.

plaka sorgulama giriş

Burada Kimlik no ve e-devlet şifremizi girdikten sonra  Gönder diyerek plaka ve kimlik bilgilerimizi gönderiyoruz. Karşımıza plaka bilgilimizi tekrar girmemiz gereken bir ekran gelecek. Bu ekran aşağıda verilmiştir.

plaka sorgulama plaka girişi

Plaka bilgimizi girerek online araç bilgilerine ulaşmak için Sorgula diyoruz. Bundan sonra karşımıza gelecek ekran:

plaka sorgulama araç bilgisi

Hepsi bu kadar…  Artık bu ekranda sorgulama yaptığınız araç hakkında en doğru ve sizin için gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Artık yavaş yavaş sonuna gelmekte olduğumuz bu makalemizi toparlayacak olursak. Plaka, başta da söylediğimiz gibi aracın kimliğidir. Araç sahipleri istedikleri durumlarda plaka sorgulama yaparak sahip oldukları araçlara ait tüm bilgileri öğrenebilirler. Plaka sorgulama yaparak araç borç bilgilerini nasıl öğrenebilecekleri başka bir makalede detaylı olarak anlatılacaktır. Burada önemli olan plaka sorgulama yapabilmek için gerekli olan e-devlet şifresine sahip olmaktır ki, nasıl alınacağı yukarıda resimli olarak anlatılmıştır. Plaka sorgulama İstanbul Ankara gibi şehirlerde yaygın olarak yapılmakta olsa da, aslında tüm illerimizden online olarak yapılabilir durumdadır.

Plaka sorgulama hakkındaki makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız, diğer makalelerimizde; araç sorgulama, plaka borç sorgulama, online olarak trafik cezası sorgulama ve ödeme gibi konular detayları ile anlatılacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.4/10 (20 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +7 (from 7 votes)
Plaka Sorgulama, 7.4 out of 10 based on 20 ratings
Bu yazı Plaka Sorgulama kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Plaka Sorgulama için 5 cevap

 1. aliriza der ki:

  benim aracı. yanlış ceza gelm iş

 2. menderes kayar der ki:

  pul borcları

 3. emrah der ki:

  İkinci el bir araç almayı düşünüyorsak, araca ait bilgileri öğrenmek istediğimiz durumlarda.

 4. bugra tükel der ki:

  07 … 11 bu plakayı araştırabilirmiyiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>