Plakadan Araç Borç Sorgulama

Neden Aracın Borcu Sorgulanmalı?

Plakadan araç borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını sitemizin ilgili sayfasında resimli olarak anlatılmıştır. Plaka ile araç borcunuzu sorgulamayı nasıl yapacağınız biliyorsanız en alttaki kısımdan sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trafikte seyrederken kasıtlı ya da farkında olmadan trafik kurallarını ihlal ettiğiniz durumlarda araç plakasına bir ceza yemeniz kaçınılmazdır. Bu ceza size trafik polislerince yazılabileceği gibi, trafik kameralarından tespit edilen trafik ihlalleri de aracınızın plakasına ceza olarak yazılabilir.

Yanmadığını farketmediğiniz bir stop lambası, inmiş ya da patlamış bir araç lastiği, kısaca diğer sürücüler için tehlike oluşturabilecek aracınızdaki tüm eksiklikler sizin trafik cezası yemenize neden olabilir. Bu ceza trafik kameraları tarafından tespit edilerek tarafınıza mektupla da gönderilebilir.

Plakadan Araç Borç Sorgulamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araç sorgulamayı plaka ile yapmak bu gibi durumlarda yediğiniz ya da ceza yediğinizi düşündüğünüz durumlarda size kesin olarak trafik cezanızın olup olmadığı konusunda bilgi sağlayacaktır.

Ya da ikinci el bir araba almayı düşünüyorsunuz, peki bu arabanın ödenmemiş herhangi bir trafik borcu var mı? Sonradan kötü bir süprizle karşılaşmamak için araba borç sorgulamayı plaka ile yaparak borçsuz bir araba satın alabilirsiniz. Yalnız arabanın trafik ceza borcu olmaması vergi borcunun da olmayacağı anlamına gelmemektedir. Aracın vergi borcu olup olmadığından da emin olmak için MTV Sorgulama sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz.

Böylece bir otomobil almadan önce arabanın hem trafik borcu olup olmadığını, hem de vergi borcunun bulunup bulunmadığı konularında kesin bilgi sahibi olmuş olursunuz. Bu sorgulamaların mutlaka yapılması, sizin kötü niyetli kişilerin dolandırıcılık girişiminde bulunarak sizi dolandırmasının önüne geçecektir.

Araç Borç Sorgulama Yapılmayan Araç Rehinli ya da Hacizli Çıkabilir

Bir diğer konu da arcın üzerinde borcundan ya da karıştığı herhangi bir kanunsuz olaydan dolayı yakalama, haciz, hak mahrumiyeti ya da rehin bulunuyor olabileceği. Sorgulama yapmadan alacağınız araçda bu tip sıkıntılar ile karşılaşma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki resimde verilen ekrandaki gibi devletin sitesine giderek plaka ile ilgili sorgulamaları yapmanız sizin alahinize olacaktır.

plaka sorgulama

Evet yukarıdaki resimde kırmızı ile işaretlenmiş MTV Sorgulama kısmına tıklayarak araç ile ilgili bir çok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Bu hizmet e-devlet kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi tarafından sunulan bir hizmettir.

Yani yapacağınız borç sorgulama işleminde en güvenilir kanaldan yani devletten plaka borcu hakkında bilgiler edinebileceksiniz.

Plakanızı Kullanarak Yapabileceğiniz Diğer Sorgulama Türleri

 • Devletin sitesini kullanarak Plakadan Araç Borç Sorgulama için burayı kullanabilirsiniz.
 • Eğer İstanbul da yaşıyor ve aracınızı park etmek için İspark’ı kullanıyorsanız zaman zaman  İspark borç sorgulama gibi bir ihtiyaç da doğabilir.
 • OGS ve KGS borç sorgulama da yine bir sorgulama türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira köprü ve otoban gişelerinde zaman zaman yaşanabilecek bir problemdir.
 • Araç muayenesi 2 yılda bir yapılması gereken bir muayenedir. Yani araç muayenesi sorgulama da seyrek de olsa yapılması gereken bir sorgulama türüdür.
Buraya kadar hemen hemen plaka bilgisini kullanarak yapabileceğimiz tüm sorgulama türlerinden detaylı olarak bahsettik. Aklınıza gelen diğer soru ve konuları da yorumlar kısmından tartışmaya açabilirsiniz.
Bu yazıda anlattıklarımızı kısa özetleyecek olursak; Araç borcunu neden sorgulamamız gerektiği, sorgulama sırasında nelere dikkat etmemiz gerektiği, plakadan araç borç sorgulama yaparken, MTV Sorgulama yapmanın önemi, araç borç sorgulama yapılmayan aracın daha sonradan hak mahrumiyeti, rehin, ipotek ve hacizli çıkabileceğini söyledik. Sorgulamalarınızı devletin sitesinde, e-devlet kapsamında nasıl yapacağınız konusunda resimli bir anlatım da konu için eklenmiştir, bunun dışında plakanızı kullanarak yapabileceğiniz tüm sorgulamaların listesini de maddeler halinde sıraladık, hepinize plakadan araç borç sorgulama ihtiyacı duymayacağınız günler dileriz. 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)
Plakadan Araç Borç Sorgulama, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
Bu yazı Plaka Borç Sorgulama kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Plakadan Araç Borç Sorgulama için 4 cevap

 1. Kamuran Denizsoy der ki:

  Öncelik bu güzel yazı için size teşekkür etmek isterim. Geçtiğimiz günlerde trafik kameralarının olduğu bir noktadan geçerken kırmızı ışık ihlali yaptığımı düşünmüştüm. Birkaç gün acaba trafik cezası yedim mi diye kafamı meşgul eden bu soruya plakadan araç sorgulama yazınızı okuduktan sonra cevap buldum. Araç plakama ait herhangi bir borç bulunmadığını öğrendim.

  Ayrıca yine yine sitenizin MTV Sorgulama sayfasındaki bilgilerden yararlanarak aracıma ait ödenmemiş bir vergi borcu olduğunu fark ettim. Ve sitenizde tarif edildiği şekilde devletin sitesine giderek vergi borcumu kredi kartıma taksit yaptırarak online olarak ödedim.

  Vermiş olduğunuz bu yararlı bilgiler için emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ederim. Araç Plakası hakkındaki bilgilendirici yazılarınızın devamını beklerim.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 2. buğra tükel der ki:

  34 ** 225 1995 model tofaş kartal çalınmıştır

 3. emire güşlü der ki:

  borç sorgulama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>