SMS İle Plaka Hasar Geçmişi Sorgulama

SMS Atarak Plaka Sorgulama ve Hasar Geçmişi Sorgulama

Satın almak istediğiniz ikinci el araçların hasar geçmişini öğrenmek için plaka sorgulaması yapmanız gerektiğini daha önceki yazılarımızda söylemiştik. Plaka sorgulaması için nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiği diğer makalelerde detaylı olarak anlatılmıştı. Bu makalemizde internet ya da Trafik Şubelerine gitmeden cep telefonunuzdan sms kısa mesajı atarak nasıl araç hasar geçmişini sorgulayacağınız konularında bilgiler vereceğiz.

SMS ile plaka sorgulaması yapmak için 5664 numrasına kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. Bu aşamadan hangi gsm operatörünü kullandığınız fark etmemektedir. Yani Avea, Vodafon, Turkcell … gibi operatörlerden hangisini kullanırsanız kullanın mesaj göndereceğiniz numara 5664 olacaktır. Mesaj ücretlendirmeleri konusunda bilgi almak için kendi gsm şirketiniz ile görüşerek en son fiyat ve ücretlendirmeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Oldukça kullanışlı ve pratik bir yöntem olan cep telefonundan sms göndererek plaka sorgulama yapma işlemi, kısaca tramer olarak anılan Türkiye Sigorta Bilgi Merkezi ve bir gsm şirketinin ortak çalışması sonrasında 5664′e sadece cep telefonu masajı(sms) göndererek aşağıda sayacağımız bilgilere ulaşabiliriz. Nedir bu Plaka Sorgulama sonucunda ulaşacağımız bilgiler:

 • Araç Hasar Geçmişi Sorgulama
 • Mağdur olan kişi ve kuruluş bilgileri
 • Plakaya ait sigorta poliçe detayları
 • Araba bir kazaya karıştı ise kaza tespit tutanağı detayları

bu bilgilere ulaşmak için 5664 yazarak mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Peki mesaj içeriği ne olacaktır?

Plaka Hasar Geçmişini SMS İle Sorgulama

Bu işlem için öncelikle gerekli olan bir cep telefonu. Mesajlar kısmından mesaj yaz diyerek sorgulama yapmak istediğimiz aracın plakasını aralarında boşluk olmadan ya da boşluk bırakarak yazmalısınız. Bu kısımda dikkat etmeniz gerek bazı hususlara değinmek isteriz. Plakanızın il kodu kısmı iki haneli olmalıdır.

Bir örnek üzerinden açıklayacak olursak, Adana da yaşayan bir vatandaşın araç plaka il kodu 01 dir. Bunu mesajda 01 olarak yazmanız gerekmektedir. Yalnızca 1  şeklinde yazım hatalı olacaktır.

Peki plaka değişse bile aracın geçmişteki bilgilerine ulaşabilir miyim?

Evet. Araç plakası değişse bile eski plaka bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç plaka sorgulama ile hasar geçmişi, aracın Şasi No’su ya da Motor No’su ile de yapılabilmektedir.

Plaka Hasar Geçmişini Motor Numarası (Motor No) ile sorgulamak

Sorgulama yapılacak otomobilin Motor Numarasını mesajınızda başına HASAR M yazarak 5664′e göndermeniz yeterli olacaktır. Bu mesaj da size istediğiniz sonuçları getirecektir.

Hasar Sorgulamasını Şasi No ile Yapmak

Bunun için de yukarıdakine benzer şekilde aracın Şasi No’sunu girdikten sonra başına HASAR S yazarak aynı şekilde 5664′e mesaj olarak göndermeniz gerekmektedir.

Plakadan Araç Kaza Geçmişini SMS ile Sorgulama

Bu sorgulama türünde de aracın geçmişte karıştığı kaza bilgilerine sms yolu ile ulaşabilirsiniz. Yukarıda saydığımız tüm cep telefonu operatörlerini, firmanın belirlediği kontör ücretlendirme tarifesinden sorgulayabilirsiniz.

Sorgulamayı yapmak için KAZA yazarak 5664 mesaj gönderdikten sonra, kazadan sonra aracın plakası değişmiş olsa bile, karıştığı kazaların, kaza tespit tutanağı tutulmuş olanlarının tümü mesaj olarak gelecektir. Ancak eğer araç bir kazaya karıştı ve taraflar karşılıklı anlaşarak bu kazayı tutanak ile tespit ettirmedilerse bu tür kazalar kayıtlara geçmeyeceğinden size mesaj olarak gelmeyecektir.

Mesajın içeriği konusunda bir kaç pratik bilgi verecek olursak; mesajlarınızı büyük küçük harf yazmanız bir sorun teşkil etmeyecektir. Yalnız büyük harf ya da yalnız küçük harf kullanmak sizin tercihinize kalmıştır. Mesajda KAZA yerine KZ yazabilirsiniz, plakayı yan yana ya da aralıklı yazabileceğinizi yukarıda söylemiştik.

Ayrıca SMS ile Kaza Sorgulama işleminizi Tramer İhbar numarası ya da T.C Kimlik No bilgilerinizi kullanarak da yapabilirsiniz.

Araç Plaka Kazasını Tramer İhbar No Kullanarak Sorgulama

Bunun için Tramer İhbar Numaranızın önüne KAZA yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Araç Plaka Kazasını T.C Kimlik No Kullanarak Sorgulama

Yanı şekilde yukarıdaki gibi T.C Kimlik Numranızdan önce KAZA yazarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortasını SMS ile Sorgulama

Buradaki kelimemiz TRAFIK ardından plaka numarasını girerek sorgulama bilgilerine ulaşabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus trafik kelimesi büyük harfle yazılıyorsa “I” küçük harfle yazılıyorsa “i” kullanılmasıdır. Ayrıca sorgulamayı Motor Numarası ve T.C Kimlik Numaranız ile de yukarıda anlatıldığı şekide yapabilirsiniz.

 SMS ile KASKO Sorgulama

Sizlerin de tahmin edeceği gibi buradaki kelimemiz de KASKO olacaktır. KASKO yazıp ardından plaka ya da Motor Mo ya da T.C Kimlik No yazdıktan sonra 5664′e mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

Evet buraya kadar SMS ile plaka sorgulayarak, interneti kullanmadan ya da Trafik Bürolarına gitmeden hangi sorgulamaları nasıl yapabileceğimizi gördük. Bu sorgulama türü oldukça pratik olmakla birlikte bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Biraz da onlardan bahsedelim.

Dezavantajları:

Bu bilgiler ancak son 8 yıllık bilgileri içermektedir. Sistemde bulunan bilgiler yani sorgulama sonucunda size gönderilecek bilgiler Sigorta şirketlerince kasko ya da trafik sigortası yapıldı ve kaza sonucu tutanak tutularak ödeme yapıldıysa kayıt altına alınmış bilgiler olacaktır. Diğer durumdaki bilgiler sistemde görünmeyecektir. Bu sistem sigorta şirketlerinin girdiği bilgilerden oluşan bir veritabanı olduğundan, şirketlerin girmediği bilgiler sistemde görünmeyecektir.

Sms ile Plaka Sorgulama konusundaki bir yazımızın sonuna daha geldik herkese trafikte sigortalı, kazasız, sorgulamasız günler dileriz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
SMS İle Plaka Hasar Geçmişi Sorgulama, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
Bu yazı Plaka Sorgulama kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

SMS İle Plaka Hasar Geçmişi Sorgulama için 5 cevap

 1. kutbettin bozkuş der ki:

  65 .. 128 NOLU ARACIMIN SATIŞINI DORT AY ONCE VERMİŞTIM UZERİMDEN ACABA SİLİNDİMİ

 2. özcan kaya der ki:

  34 *** 89 PLAKALI ARACIN TRAFİK CEZASI VARMIDIR

 3. recep der ki:

  34..7108 hasar sorgulama

 4. yakup canbek der ki:

  34 .. 7662 aracı satın aldım amma hasarı kayıtlı herhangi bir şeyi borcu falan var mı

  • Plaka Sorgulama der ki:

   Sitemizin araç hasar sorgulama ve mtv sorgulama kısımlarını inceleyerek, gerekli sorgulamaları yaparak yeni almış olduğunuz araca ait herhangi bir hasar ya da borç olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hayırlı olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>