Trafik Araç Plaka Sorgulama Rehberi

Plaka Sorgulama İşlemleri

Bundan önceki makalemizde plaka sorgulama nasıl yapılır, resimli anlatımlar eşliğinde en ince ayrıntısına kadar anlatmıştık. Bu konuda diğer bilgilere ek olarak online sorgulama işlemlerinizde işinize yarayacak, işinizi kolaylaştıracak bilgileri sunmayı amaçladık. Bu kısa açıklamanın ardından konumuzu anlatmaya başlayalım.

Araç Borç Durumunu Plaka Sorgulama Yaparak Öğrenmek

Trafikte bulunan araçlar bazen ihmal, bazen de dikkatsizlikten trafik kurallarını ihlal ederler. Bu ihlaller çoğu zaman trafik polisinin ceza yazması ve bizlerin de bu trafik cezalarını ödememiz ile sonuçlanır. Trafik kurallarını ihlal ettiğimizden, örneğin hatalı sollama, sinyal vermeme, kırmızı ışıkta geçme gibi durumlarda ceza alırız.

Plaka Sorgulama Videosu:

Ancak bazı durumlarda kural ihlali yaptığımızı bilir ancak ceza alıp almadığımızdan emin olamayız. Bu durumlar genellikle trafik kameralarının tespit ettiği trafik ihlalleri sonucu plakamıza yazılan cezalardır. Trafik kameralarınca tespit edilen plaka numaramız, yani plakamızın üzerinde yazılı bulunan harf ve rakamlardan oluşan aracımızın nüfus cüzadanı aracılığı ile bize yaptığımız tarfik ihlalinin derecesine göre belli bir miktar trafik cezası kesilir.

İşte bu gibi durumlarda içimize bir kurt düşer, etrafta trafik polisi yoktur ama kural ihlali yaptığımızı da biliriz. Acaba trafik cezası yedim mi? Bundan böyle bu sorunun cevabını online olarak bilgisayarınız başından kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için yazımızın en üstündeki plaka sorgulama kısmından nasıl plaka sorgulama yaparak araç plakanıza ait ödenmemiş borç olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Böylece araç borç sorgulama işleminizi plaka numaranızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Araç plaka sorgulama yaparak aracınızın bir çok bilgisine ulaşabileceğinizi önceki makalemizde söylemiştik. Bunlardan bir diğeri de online araç plaka sorgulama yaparak sorgulama yaptığınız aracın vergi borcu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama

Otomobil sahiplerinin araçları için yıllık ödemle yükümlü oldukları vergi türüne araç vergisi denilmektedir. Taşıt sahipleri her yılın birinci ve ikinci bölümlerinde araçlarının motor hacmine göre devlet tarafından belirlen miktarda vergi ödemek zorundadırlar. Bu vergiler ödenmedikleri zaman ödenmeyen miktar üzerinden aylık faiz uygulanmaktadır.

2012 yılı için araç vergi sorgulamanızı online olarak yapmak için sitemizin ana sayfasındaki yönergeleri izleyebilirsiniz. Bu yönergeler doğrultusunda vergi borcunuzun olup olmadığını online olarak sorgulayabileceğiniz gibi, borcunuz varsa kredi kartınızla ödeme yapma şansınız da bulunmaktadır.

Böylece taşıtınız için araç vergi borcu sorgulama ve borç ödeme işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

 E-Devlet Plaka Sorgulama

Son yıllarda e-devlet kapsamında bir çok sorgulama ve ödeme işlemin devletin siteleri kullanılarak online ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için devlet tarafından alt yapılar hazırlanmıştır. Bu sayede hem vatandaşı kurumlarda yoğunluk yaratmak, zaman kaybetmek gibi yüklerden kurtardığı gibi aynı zamanda kurum çalışanlarının iş yükünü de bir nebze olsun hafifletmeye çalışılmıştır.

Ancak bu alt yapıları kullanabilmek için e-devlet şifrenizin bulunması mutlaka gereklidir. Bu sizin güvenliğiniz açısından gerekli olan bir durumdur. Bir önceki yazımızda da söylediğimiz gibi e-devlet şifrenizi size en yakın PTT Şubelerinden alabilirsiniz.

Eğer şifreniz ve nüfus cüzdanınız yanınızda ise, ana sayfada resimli olarak anlatılan şekilde sisteme giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece hem devletin iş yükü hafiflemiş olur, hem de biz zaman kazanarak işlemlerimizi daha hızlı bir şekilde yapmış oluruz.

Evet plakalar hakkında bir makalemizin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımızın buraya kadar olan kısmında anlattığımız konuları özetleyecek olursak; araç sahiplerinin plaka sorgulama ile ilgili karşılaşabilecekleri sorunları nasıl aşabilecekleri hakkında, sorgulama işlemleri ve borç, ceza vergi ödemeleri, plaka sorgulamanın kime ait olduğu gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık,  umarız vermiş olduğumuz bu trafik, vergi ve buna benzer bir çok bilgi taşıt sahipleri için yararlı olmuştur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.1/10 (55 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 12 votes)
Trafik Araç Plaka Sorgulama Rehberi, 7.1 out of 10 based on 55 ratings
Bu yazı Plaka Sorgulama kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Trafik Araç Plaka Sorgulama Rehberi için 9 cevap

 1. sali zeki demşek der ki:

  slm oncelıkle tşk ederim abc plaka kime ait bu aracı yenı aldım hacızı varmıdır borcu varmıdır onları öğreneceğim saygılarımla

 2. admin der ki:

  Merhaba Salih Bey

  Sitemizin plaka sorgulama sayfasında sorgulamanın nasıl yapılacağı resimli olarak anlatılmaktadır. Ayrıca MTV Sorgulama sayfasını ziyaret ederek de bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

  İlgili makaleleri inceledikten sonra sorunu çözemezseniz, buraya sorununuzu yazarak daha önce o sorunla karşılaşmış olan arkadaşlardan bilgi alış verişi sağlayabilirsiniz.

  İyi günler.

 3. Hülya BULUT der ki:

  Merhaba; Hepinize güzel bir yıl diliyorum, 05.01.2013 tarihinde park halinde duran aracıma 06 ** 1290 plakalı araç, benim aracımın aynasını kırıp kaçmış. tanık olan kişilerde plakayı alıp arabamın üstüne not yazmışlar. Benim sizlere sormak istedğim bu aracın sahibine nasıl ulaşabilirim. yardımlarınız için şimdiden teşekkürediyorum.

  • Plaka Sorgulama der ki:

   Merhaba Hülya Hanım

   Aracınızın aynasına zarar vererek kaçan kişi hakkında gerekli bilgi almak için size en yakın Trafik Şubesine telefonla ya da şahsen başvurarak en sağlıklı bilgiyi ilgili memurdan elde edebilirsiniz. Kaçan aracın plakasını bildiğinizden ve olayı gören şahitler olduğundan, Trafikte araç plaka sorgulama yaparak size yardımcı olacaklardır.

   Yaşadığınız sorunla ilgili olarak gelişmeleri ve yaşadığınız sıkıntıları bizlerle paylaşırsanız, aynı sorunu yaşayabilecek başka kişilere de bir yol göstermiş olabileceğiniz gibi, sizden önce bu gibi bir trafik olayı yaşamış kişiler de size yardımcı olacaktır.

   İyi günler dileriz.

 4. tugran kaya der ki:

  25..613 borc sorgulama

 5. barış der ki:

  plakalar ile ilgili araştırma yaptığımda sitenizi oldukça başarılı buldum trafik konusunda çok başarılı bir siteniz var. Teşekkürler.

 6. Ayşenur der ki:

  merhaba.
  ben bi şahsa ait plaka bilgileri öğrenmek istiyorum. nasıl öğrenebilirim?

 7. engin der ki:

  34..3860 plakalı aramın cezası olup olmadığını öğrenmek istiyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>